PAYLAŞ

Yaz tatili için otel arandığında sıkça karşılaşılan bir terim: butik otel. Bu yazımızda Türkiye’de sayısı gün geçtikçe artan butik oteller hakkında bilgi vereceğiz ve bu otel terimini açıklayacağız.

Günümüzde butik otelin tanımını TDK sitesinde dahi bulmak mümkün. Artık pazarlama yapan oteller, bu konaklama türünün sıkça tercih edilmesinden dolayı isminde yer vermeye özen gösteriyor. Peki nedir butik otel?

Butik otel; oda sayısı genellikle 25’i aşmayan, ev konforunda hizmet veren ve lüks kategorisinde değerlendirilebilecek konaklama türüdür. Oda sayısı 10’dan az, 50’den fazla olmayan bu konaklama türünde yıldız değerlendirmesi yapılmaz.

Genellikle bir binadan oluşan bu otel türü, her şey dahil konaklama hizmetinden uzak ve daha çok rahat konaklama odaklı hizmet sunar. İç tasarımı ve mimarisiyle ön plana çıkan butik otellerin popüler olmasındaki en büyük sebep müşteri deneyimidir. Klasik bir otelden daha farklı iç dizaynda kendinizi özel hissetmeniz için gereken tasarım düşünülmüştür.

Butik Otel Konseptleri & Örnekleri

Özellikle ülkemizde sıradan konseptlerin dışına çıkan birçok butik otelle karşılaşmanız mümkün. Genellikle küçük tatil destinasyonlarında karşılaşabileceğiniz bu otel türünde farklı birçok özellik bulabilirsiniz.

Bozcaada, Alaçatı, Kapadokya, Kalkan gibi destinasyonlarda sayıca daha fazla olan butik otellerin genellikle şu özelliklere sahip olduğunu görebilirsiniz:

 • Ücrete dahil oda kahvaltı veya açık büfe kahvaltı
 • Ufak ve şirin bir otel havuzu
 • Şık ve memnun edici detaylara sahip oda
 • Müşteri memnuniyeti
 • Dış mimarisi, doğayla iç içe konsept veya bahçe peyzajı
 • Merkezi konum & kolay ulaşım

Bu özelliklerin yanı sıra birçok otel kendi konseptini oluşturmayı başarmış ve hizmet vererek beğenileri toplamıştır. Türkiye’deki en iyi butik otellerden bizim değerlendirmelerimiz sonucunda listeye girmeyi hak edenler şu şekilde:

En İyi Butik Oteller – Türkiye

 • Katre Otel, Alaçatı: Tatlı bir bahçe, havuz, yoga, harika bir kahvaltı ve merkezi konum özelliklerine sahip Katre Otel’in taş evinde konaklamak harika bir deneyim. Alaçatı’nın merkezinde sayılabilecek bir konumda yer alıyor ve ferah odalara sahip.
  alaçatı butik otel

  Alaçatı’daki diğer otel tavsiyelerimiz için Alaçatı’da nerede kalınır yazımıza göz atın.

 • Villa Aşina, Datça: Palmiye ağaçlarının altında, sessiz sakin bir yerde ve stresten uzak konaklama deneyimi için harika bir seçenek. Şirin ve güzel bir havuzu var ve bu havuzdan deniz manzarasını görmek mümkün. Sadece 17 odaya sahip otelde yer bulmak için erken rezervasyon yapmak gerekiyor.
  datça butik otel

  Datça’daki diğer otel tavsiyelerimiz için Datça’da nerede kalınır yazımıza göz atın.

 • Melek Hotels, İstanbul: Harika iç dizayna sahip Melek Hotels, Anadolu yakasının en şık otellerinden biri. Bazı odalarından deniz manzarasının ve jakuzinin keyfini çıkarabilirsiniz.
  istanbul butik otel
 • The Cappadocia Hotel, Kapadokya: Kapadokya’nın eşsiz mağara otellerinden biri. Harika manzara sahip bahçe masalarında keyif yapabileceğiniz gibi iç dizaynı da özenle oluşturulmuş odanızda çok güzel vakit geçirebilirsiniz.
  kapadokya butik otel

  Kapadokya’daki diğer otel tavsiyelerimiz için Kapadokya’da nerede kalınır yazımıza göz atın.

 • Oba Beach Hotel, Fethiye: Doğayla iç içe bir tatil isteyenler için harika seçenek. Ölüdeniz’de yer alan bu otelin puanı oldukça yüksek. Hem konu hem de hizmet açısından memnun ediyor.
  fethiye butik otel

  Fethiye’deki diğer otel tavsiyelerimiz için Fethiye’de nerede kalınır yazımıza göz atın.

 • Oya Butik Hotel, Bodrum: Bodrum’un merkezinde, her yere kolay ulaşım sağlayan bir aile işletmesi. Küçük odaları olmasına rağmen bahçesinde şık bir havuzu var.
  bodrum butik otel

  Bodrum’daki diğer otel tavsiyelerimiz için Bodrum’da nerede kalınır yazımıza göz atın.

 • Amphora Hotel, Kaş: Turkuaz renkli bir koyda yer alan bu otel kendine özel havuzu ve manzaralı odalarıyla adeta mest ediyor. Kaş’ın en iyi butik oteli olabileceğinden hiç şüphemiz yok.
  kaş butik otel

  Kaş’taki diğer otel tavsiyelerimiz için Kaş’ta nerede kalınır yazımıza göz atın.

Butik Otel Fiyatları

Butik oteller, beş yıldızlı ve her şey dahil konseptinde hizmet veren lüks otellerden daha uygun olmakla birlikte, yarım pansiyon tarzında hizmet veren otellerden ise daha pahalıdır.

Genel olarak bir fiyat aralığı vermek zor. Çünkü bazı butik oteller kendi konseptini geliştirdiğinden ve popülerliğini artırdığından fiyatlarını yükseltti. Ancak ucuz ve ortalama seviyede fiyatlı butik otel de bulmak mümkün.

Fiyatlar hakkında detaylı bilgi almak için yukarıda önerdiğimiz otellerin ismine tıklayarak ve tarih girişi yaparak güncel fiyatları görebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here